ХОЗЛ – ЩО ТАКЕ І ЯК З НИМ ЖИТИ
ХОЗЛ – хронічне обстуктивне захворювання легенів. Це не одна конкретна хвороба, а узагальнювальний термін для позначення хронічних запальних захворювань легенів внаслідок тривалого роздратування повітряносних шляхів леткими забруднюючими речовинами побутового або виробничого характеру. Основною загрозою є тютюновий дим та промисловий пил. Також ХОЗЛ є наслідком вірусно-бактеріальних інфекцій, що приводять до поразки бронхів, легенів і формування емфіземи.

Важливі факти:
- Хвороба розвивається повільно — симптоми і незворотні зміни в легенях можуть з’являтися мінімум після п’яти років безперервного паління або після 10 – 15 років роботи на «шкідливих» виробництвах. Тому ХОЗЛ найчастіше зустрічається у людей віком від 40 років.
- ХОЗЛ — прогресуюче хронічне захворювання, але своєчасне лікування пом’якшує симптоми, покращує якість життя і знижує ризик смерті.
- За даними ВООЗ щорічно від ХОЗЛ помирає близько 2.8 мільйонів чоловік — ця хвороба займає шосте місце у світі по смертності, а до 2030-го року займатиме четверте. Ця статистика тісно пов’язана зі збільшенням числа людей, що палять. Основна причина — поява на ринку таких продуктів як IQOS, вейп та електронних сигарет, які нібито не мають значного впливу на здоров’я. Але насправді дія цих продуктів на організм так само небезпечна, як і паління звичайних сигарет, якщо це відбувається в довгостроковій перспективі.
Чинники ризику розвитку ХОЗЛ:
Тютюновий дим – паління або вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне паління). Внаслідок впливу тютюнового диму на легені порушується еластичність легеневих тканин і є ризик виникнення емфіземи легенів.

Робота на «шкідливому» виробництві – постійна взаємодія з промисловим пилом, газом, димом, випарами хімічних речовин. Особливо шкідливим є пил, який містить кадмій і кремній.
До групи ризику відносяться:
- шахтарі
- будівельники
- залізничники
- працівники металургійних, цементних, хімічних і целюлозно-паперових підприємств.
- Постійний взаємозв’язок з переробкою зерна, бавовни, паперу або виготовленням плитки, цегли та цементу.
- Несприятлива екологічна ситуація — забруднення атмосферного повітря відходами виробництва, вихлопними газами, димом і пилом.
- Часті інфекції нижніх дихальних шляхів в дитинстві.
Основні симптоми:
- Задишка або «нестача повітря», яка виникає і наростає при фізичних навантаженнях: стає важко підніматися сходами, з’являються болі в грудях, запаморочення. З часом переходить в задишку в стані спокою.
- Постійний і безпричинний кашель «курця» з виділенням гнійної мокроти.
- Наростання ознак серцевої недостатності
- Виникнення набряків на ногах
- Збільшення печінки
- Аритмії
- Формування легеневого серця
- Формування легеневої артеріальної гіпертензії
Діагностика ХОЗЛ в МЦ «Медбуд»
- Комп’ютерна томографія (КТ) легенів і рентгенографія — дозволяють діагностувати і виключити інші захворювання дихальної системи, виявити ранні етапи формування емфіземи.
- Спірометрія — дихальний тест, який визначає функцію зовнішнього дихання і ступінь легеневої недостатності. Застосовується для діагностики ХОБЛ і бронхіальної астми.
- Електрокардіограма
- УЗД серця і черевної порожнини
- Лабораторні дослідження мокроти і крові
Усі необхідні обстеження можна зробити протягом одного дня у медичному центрі «Медбуд». Це допоможе швидко встановити точний діагноз і визначити режим лікування. Нашим пацієнтам не доводиться довго чекати на результат, здавати аналізи протягом декількох днів і звертатися в інші лікувальні заклади.
У разі потреби, надається консультація суміжних кваліфікованих фахівців – кардіолога, уролога, невролога. Це допомагає точно та вчасно встановити діагноз та запобігти ускладнень хвороби.
Ознаки розвитку ХОЗЛ
- Кашель вранці з відділенням слизово-гнійної мокроти. З часом стає «звичним» — турбує протягом дня і особливо вночі.
- Кашель посилюється в холодну, сиру пору року. Уже на ранніх етапах захворювання відзначається ускладнене дихання, задишка і погіршення здоров’я.
- Мокрота набуває гнійного, в’язкого характеру, її важко відкашляти. Збільшується її кількість — це значно ускладнює перебіг захворювання.
- Періоди загострення тривають до 4-х тижнів і трапляються частіше.
- Задишка — один з головних симптомів. Вона свідчить про розвиток бронхообструктивного синдрому.
- Задишка з’являється через декілька років від початку захворювання — істотно пізніше ніж кашель з мокротою.
- Задишка стає значно більшою з часом — хворі самі починають звертати увагу на цей важливий симптом — це стає основною скаргою хворого на ХОЗЛ.
- Поступово до процесу легеневої недостатності залучається серцево-судинна система, формується легенева артеріальна гіпертензія, хронічне легеневе серце.
- Серце деякий час компенсує брак кисню і поживних речовин, але потім поступово відбувається виснаження сердечного м’яза — це призводить до збільшення порожнин серця, і порушення серцевої діяльності. У цей період можуть виникати різного роду аритмії, посилюється задишка і кашель.
- Як наслідок — виникають пневмонії, плеврити, наростає емфізема легенів — ці ускладнення можуть стати загрозою життя пацієнта.
Усе це призводить до дихальної недостатності, «кисневого голодування» організму, викликає зміни в серці та інших органах. Тому в групу ХОЗЛ включені захворювання, які істотно відрізняються один від одного клінічними проявами, але їх об’єднує синдром бронхіальної обструкції.
Захворювання, до яких призводить ХОЗЛ:
- Вторинна емфізема легенів
- Сердечна недостатність (набряки, болі в серці, аритмії)
- Легенева артеріальна гіпертензія
- Хронічне легеневе серце (ХЛС)
- Пневмонії
- Туберкульоз
- Плеврит
- Бронхіальна астма
- Емфізема
- Плевропневмофиброз
- Бронхоектази
- Тромбоемболія легеневої артерії (ТЛА)
Лікування ХОЗЛ
Процес лікування ХОБЛ залежить від тяжкості протікання захворювання.
Необхідно кинути палити і максимально захистити себе від пасивного паління.
Залежно від важкості стану пацієнта можлива госпіталізація в терапевтичне відділення на 3–4 дні або амбулаторне лікування.
При ХОЗЛ важливо своєчасно проходити протирецидивні курси лікування. В медичному центрі таке лікування можуть проходити люди з інвалідносттю.
Такий курс можна пройти як амбулаторна так і стаціонарно.
У стаціонарі медичного центру «Медбуд» створені комфортні умови. Палати розраховані на 1–2 людини. Важливо обмежити кількість контактів для ефективного лікування і швидкого одужання пацієнтів. Для важких пацієнтів у відділенні обладнані палати інтенсивної терапії, також є оксигенатори і нібулайзери.
Індивідуальний підхід до лікування, уважне і доброзичливе відношення до кожного пацієнта – частина наша стратегія. Ми знаємо, наскільки важлива підтримка і турбота в процесі лікування. Завжди враховуємо побажання і прохання хворих в стаціонарі.
Дециметрова терапія (ДМВ) – знімає набряк бронхів, також має бронхорозширюючий ефект.
Ампліпульстерапія – ефективна для розсмоктування рубців, зменшення набряку, поліпшення циркуляції крові в судинах, відновлення легеневої тканини.
Електрофорез – використовується для повільного введення препаратів в низьких дозах безпосередньо в ділянку поразки.
Постуральний масаж – вже після двох процедур значно підвищується дихальна функція легенів.
- Фізіотерапія має комплексну дію – допомагає медикаментам швидше засвоюватися в організмі, зняти загострення і досягти ремісії захворювання. Ці процедури допомагають досягти позитивного ефекту швидко і безпечно.
- Необхідні фізіотерапевтичні процедури можна відвідувати в слушний для вас час — для нас важливо не порушувати звичний спосіб життя пацієнтів.
Профілактика ХОЗЛ:
- відмовитися від паління, уникати пасивного паління;
- зменшити і по можливості запобігти дії шкідливих речовин на організм – постійно використати засоби захисту в процесі роботи на виробництвах;
- вести активний спосіб життя;
- частіше знаходиться на свіжому повітрі і провітрювати приміщення.

Для діагностики ХОЗЛ на ранніх етапах захворювання – до 5-ти років від початку хвороби, треба орієнтуватися на скарги пацієнта: як довго хворіє, коли з’явилися перші симптоми і як довго взаємодіє із забрудненим повітрям.
Регулярні обстеження і вчасне звернення до лікаря, у разі появи підозрілих симптомів – допоможуть виявити захворювання на ранніх етапах і запобігти ускладненням, які може викликати хвороба. Краще не допустити розвитку хвороби,ніж лікувати вже запущений випадок.
Лікар пульмонолог, фтизіатр вищої категорії, Кандидат медичних наук
Член-кореспондент НАН України

Leave A Comment