(044) 596 77 77 | (097) 596 77 77 | (095) 116 77 77

Як проводити профілактику ускладнень ГРВІ. У тому числі, пневмонії, гострого респіраторного дистрес-синдрому і фіброзу легень. Читайте далі, щоб дізнатись.

Гострі респіраторні захворювання викликаються широким спектром збудників – бактеріями і вірусами.

virus in lungs

У більшості випадків, організм інфікованного успішно справляється з вторгненням і пригнічує ріст кількості збудників. У цьому випадку захворювання протікає безсимптомно або в легкій формі.

Однак, при віці 60+, наявності хронічних захворювань та загальному ослабленні  організму в наслідок стресу, перенавантаження, збудник може і не отримувати  адекватної  імунної відповіді.

older people vs coronachronic diseases vs covidchronic diseases vs covid 19

В цьому випадку, збудник починає посилено розмножуватися. Викликає в процесі своєї життєдіяльності загальне отруєння (інтоксикацію) організму, порушуючи діяльність всіх органів і систем.

Вражаючи слизову носоглотки, він викликає її запалення. У тканинах легень, також  можуть відбутися несприятливі зміни. А саме, запалюється легенева тканина, а в альвеолах з’являється запальний ексудат (слиз), який ускладнює процес газообміну. Тоді і говорять про наявність у пацієнта пневмонії.

pneumonya and covid

Крім того, в наслідку запалення, легенева тканина втрачає свою еластичність і тоді можуть виникнути фіброз і спайки.

Це, в свою чергу, ще більше порушує акт дихання і газообміну. Що призводить до ще більшого зниження рівня кисню в крові. Інтоксикація наростає, підвищується навантаження на серцево-судинну систему.

Такий несприятливий перебіг частіше відбувається  при наявності хронічних захворювань (діабет, гіпертонічна хвороба та інші патології серцево-судинної системи), проблемах органів дихання (астма, ХОЗЛ, хронічні бронхіти) і при загальній низькій фізичної кондиції організму людини.

Але є і добрі новини:

  1. Не у кожного хворого розвиваються ускладнення.
  2. Шляхом спеціально організованої активності, можна не тільки, знизити ймовірність і тяжкість ускладнень, а й звести до мінімуму саму можливість хвороби.

defense

Що для цього необхідно зробити?

  1. Підвищити стійкість організму в цілому, тобто зміцнити імунітет.
  2. Поліпшити стан дихальної системи.

Збільшити стійкість до інфекцій можна за рахунок правильного харчування, режиму сну, оптимальної фізичної активності і спеціальних вправ.

 

Як це зробити ми розповідаємо в статті

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПАЦІЄНТАМ З ХРОНІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ОРГАНІВ ДИХАННЯ під час пандемії COVID-19 в Україні

Слід зауважити, що розвиток дихальний системи цілком доступне завдання для будь-якої людини, незалежно від рівня фізичної підготовки.

Перед тим як розповісти про те як це зробити, розберемося як влаштована дихальна система людини.

Акт дихання відбувається в грудній порожнині. Вона  обмежена знизу – діафрагмою (м’яз, що розділяє грудну і черевну порожнину), з боків – ребрами і міжреберними м’язами, зверху – м’язами спини і шиї.

inhale

У грудній порожнині розташовуються легені – парний орган, що складається з часток (праве – з 

трьох,  ліве з двох). 

lungs anatomy

У кожному легені є бронхи, які розгалужуючись переходять в бронхіоли. Це порожнини по яким в легені надходить повітря. Бронхіоли закінчуються альвеолами. Це «бульбашки», обплетеними кров’яними капілярами.

alveoly anatomy

Альвеоли

Тут, в альвеолах і відбувається газообмін – збагачення гемоглобіну крові киснем. Перетворення венозної крові в артеріальну.

Артеріальна кров з легких через серце, по кровоносній системі спрямовується до всіх органів і систем. Віддає кисень і забирає вуглекислий газ, знову перетворюючись на венозну і надходить в альвеоли. Далі цикл повторюється.

Таким чином, якщо в альвеолах відбувається будь-які порушення – це погіршує газообмін (засвоєння кисню кров’ю) і страждає весь організм.

І  саме в альвеолах і відбувається запалення і формується запальний, а іноді і гнійний ексудат, який порушує їх функції, при пневмонії.

Таким чином, нам потрібно підготувати альвеоли, зокрема, і грудну порожнину в цілому. Для цього ми

  1. Збільшимо дихальний обсяг легень
  2. Покращимо еластичність легеневої тканини
  3. Активізуємо газообмін у легенях
  4. Оптимально задіємо в акт дихання всі приймаючі в ньому участь структури. А це – діафрагма, міжреберні м’язи, м’язи, грудей, спини, шиї.

Все це дозволить зробити дихальний малюнок оптимальним. А сам акт дихання більш ефективним.

І важливий факт. Ризик захворіти на ГРВІ є у практично кожної людини. І в разі, якщо,  діагноз пневмонія буде поставлений, Ви вже будете знати і вміти як можна скоротити термін захворювання і знизити ризик і ступінь ускладнень.

Більш докладно про те що і як робити, якщо у  хворого вже  підозрюють пневмонію ми розповімо в наступній статті.

А  профілактика включає в себе такі активнощі  – дихальну гімнастику і спеціальні фізичні вправи.

Роблячи ці, цілком, доступні вправи 2-3 рази на день ви зведете до мінімуму ризик захворювання. Ускладнення і ризик не сприятливого розвитку будуть мінімальним.

Дихальні вправи для профілактики ГРВІ

Діафрагмальне дихання

Під час вдиху розслаблюємо м’язи живота. Грудну клітку в акт дихання не включаємо. Для самоконтролю праву руку кладемо на груди, ліву на живіт. Дихаємо животом.

MB Breathing-01

Повне дихання 

На вдиху  наповнюемо спочатку живіт ( Як у диафрагмальному диханні), потім грудну клітину, а наприкінці циклу – верхівки легень. Видих – в зворотному порядку.

MB Breathing-02

Дихання «квадратом»

Як у квадрата всі сторони рівні, так і при диханні потрібно намагатись, щоб всі етапи (вдих, пауза, видих, пауза) були однакові. Наприклад, 5 секунд – вдих, 5 секунд пауза, 5 секунд видих, 5 секунд пауза.

MB Breathing-03

Дихання з опором

Повільний вдих носом. Видих через рот і стиснуті губи. Уявіть, що Ви задуває свічку на торті з нагоди дня народження. Видих в 2 рази довше, ніж вдих.MB Breathing-04

Дихання з опором-2

Повітряна кулька або дитяча іграшка. В крайньому випадку можна взяти шланг від пральної машини. Головне, що б при видиху Ви відчували сильний опір. Ця вправа збільшує силу всіх дихальних м’язів і життєвий об’єм легенів.MB Breathing-05

 

Крім того, можна додати

фізичні вправи для профілактики ГРВІ

Сидячі на стільці, витягніть руки перед собою. Пальці в замок. Глибокий вдих носом. На видиху повільно рухаємо зчепленими руками вліво-вправо до повного видиху. Повернення у вихідне положення.

MB Exercise-01

Стоячи, відводимо руки в сторони і повільно піднімаємо над головою. Вдих носом. Потягується вгору. Опускаємо руки з видихом.MB Exercise-02

Стоячи, відводимо руки в сторони і повільно піднімаємо над головою. Вдих носом. З видихом нахили в сторони. MB Exercise-03

Присідання (згинаючи ноги до 90 градусів в колінах). Це стимулює роботу діафрагми.

MB Exercise-04

Лежачи на підлозі підтягуйте по черзі коліна до грудей і одночасно лоб до коліна. Повторіть 20 разів на кожну сторону.MB Exercise-05

  Дані рекомендації носять ознайомчий характер і не є альтернативою лікарської консультації і відповідної терапії.

Дотримуйтесь правил профілактики ГРВІ

І будьте здорові!

blue sky for breathing

2020-09-14T12:53:58+00:001 Серпня 2020|Новини|0 Comments